2011

Elite Male:
Micah Kogo of Kenya
27:48
Elite Female:
Aheza Kiros of Ethiopia
32:09
Masters Male:
James Koskei of Kenya
30:27
Masters Female:
Nuta Olaru of Romania
34:07
Maine Male:
Louie Luchini of Ellsworth
30:36
Maine Female:
Sheri Piers of Falmouth
35:11
Male Wheelchair:
Tony Nogueira of Glen Ridge. NJ
23:39
Female Wheelchair:
Christina Kouros of Cape Elizabeth, ME
53:33
Male Senior Division (50+):
Brian Pilcher of Ross, CA
34:00
Female Senior Division (50+):
Jeanne Hackett of Scarborough, ME
41:11

2010

Elite Male:
Gebre Gebremariam of Ethiopia
27:40
Elite Female:
Lineth Chepkurui of Kenya
30:59
Masters Male:
James Koskei of Kenya
29:55
Masters Female:
Christina Reaser of Dayton, ME
39:18
Maine Male:
Patrick Tarpy of Yarmouth
29:28
Maine Female:
Kristin Barry of Scarborough
34:35
Male Wheelchair:
Craig Blanchette of Battle Ground, WA
24:12
Female Wheelchair:
Catherine Jalbert of Brewer, ME
1:30:00
Male Senior Division (50+):
Norm Larson of Burlington, VT
33:30
Female Senior Division (50+):
Jeanne Hackett of Scarborough, ME
39:48

2009

Elite Male:
Ed Muge of Kenya
28:05
Elite Female:
Irene Limika of Kenya
32:06
Masters Male:
James Koskei of Kenya
30:01
Masters Female:
Susannah Beck of Brunswick, ME
35:31
Maine Male:
Ben True of North Yarmouth *Course Record
29:10
Maine Female:
Sheri Piers of Falmouth
34:17
Male Wheelchair:
Tony Nogueira of Glen Ridge, NJ
23:34
Female Wheelchair:
Jacqui Kapinowski of Point Pleasant, NJ
42:33
Male Senior Division (50+):
Brian Pilcher of Ross, CA
33:51
Female Senior Division (50+):
Jeanne Hackett of Scarborough, ME
39:39

2008

Elite Male:
Ed Muge of Kenya
27:52
Elite Female:
Edith Masai of Kenya
31:57
Masters Male:
Dan Franek of South Portland, ME
32:55
Masters Female:
Edith Masai of Kenya *Course Record
31:57
Maine Male:
Ben True of North Yarmouth
31:02
Maine Female:
Kristin Barry of Scarborough
34:37
Male Wheelchair:
Patrick Doak of Concord, MA
23:35
Female Wheelchair:
Jacqui Kapinowski of Point Pleasant, NJ
40:29
Male Senior Division (50+):
Norm Larson of Burlington, VT
33:51
Female Senior Division (50+):
Ellie Tucker of North Yarmouth, ME
41:27

2007

Elite Male:
Duncan Kibet of Kenya
27:52
Elite Female:
Luminita Talpos of Romania
32:20
Masters Male:
Jason Cakouros of Milton, MA
32:43
Masters Female:
Mimi Fallon of Walpole, MA
37:51
Maine Male:
Ayalew Taye of Cape Elizabeth
30:47
Maine Female:
Emily Levan of Wiscasset
35:01
Male Wheelchair:
Patrick Doak of Concord, MA
23:27
Female Wheelchair:
No entrants

© 2018 TD Beach to Beacon 10k Road Race, All Rights Reserved. | Privacy Policy | Site Map