TD Beach To Beacon 10K Road Race Cape Elizabeth, Maine August 5, 2017 @ 8 am
The Race Begins In...

Year-by-Year

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

 

 

2016

 
Elite Male: Ben True of USA 28:16
Elite Female: Mary Keitany of Kenya
*Course Record
30:45
Masters Male: Joseph Ekuom of Kingston, NY 33:47
Master Female: Sheri Piers of Falmouth 35:59
American-Only Male: Ben True of West Lebanon, NH
 *Course Record
28:16 
American-Only Female: Emily Sisson of Providence, RI
*Course Record
32:31  
Maine Male: Jess Orach of Gorham 31:31 
Maine Female: Michelle Lilienthal of Portland 34:53
Male Wheelchair: Tony Jogueira of Glen Ridge, NJ 22:45
Female Wheelchair: Christina Kouros of Cape Elizabeth 38:19
Senior Division (50+): Peter Bottomley of Cape Elizabeth 35:40
  Mimi Fallon of Walpole, Mass. 38:55
2015
Elite Male: Stephen Kosgei Kibet of Kenya 28:28
Elite Female: Wude Ayalew  of Ethiopia 31:56
Masters Male: Jeff Jones of Chelsea, Maine 34:03
Master Female: Sheri Piers of Falmouth 35:40
American-Only Male: Eric Jenkins of Portsmouth, NH 28:50
American-Only Female: Alexi Pappas of Eugene, OR 32:57
Maine Male: Ben Decker of Yarmouth 32:49
Maine Female: Erica Jesseman of Scarborough 34:53
Male Wheelchair: James Senbeta  of Champaign, Ill.
*Course Record
21:46
Female Wheelchair: Christina Kouros of Cape Elizabeth 39:39
Senior Division (50+): Tom Thurston of Waterbury, Vt. 35:17
  Mimi Fallon of Walpole, Mass.
*Course Record
38:30
2014  
Elite Male: Bedan Karoki of Kenya 27:37
Elite Female: Gemma Steel of Great Britain 31:27
Masters Male: Kevin Castille of Lafayette, La. 29:55
Master Female: Sheri Piers of Falmouth 35:45
Maine Male: Will Geoghegan of Brunswick 29:53
Maine Female: Michelle Lilienthal of Portland
*Course Record
33:39
Male Wheelchair: Tony Nogueira of Glen Ridge, N.J. 24:04
Female Wheelchair: Christina Kouros of Cape Elizabeth 39:33
Senior Division (50+): Bill Mariski of Portland 36:47
  Kathryn Martin of Northport, N.Y. 40:17

2013
Elite Male: Micah Kogo of Kenya 28:03
Elite Female: Joyce Chepkurui of Kenya 31:23
Masters Male: Joseph Ekumon of Kingston, N.Y. 32:55
Master Female: Deena Kastor of USA 32:28
Maine Male: Riley Masters of Veazie 30:19
Maine Female: Erica Jesseman of Scarborough 34:17.6
Male Wheelchair: Krige Schabort of Cedartown, Ga. 21:53
Female Wheelchair: Christina Kouros of Cape Elizabeth 41:17
Senior Division (50+): Todd Coffin of Freeport 34:17
  Erin Chalat of Cape Elizabeth, Maine 41:31

2012
Elite Male:  Stanley Biwott of Kenya 27:59
Elite Female: Margaret Wangari-Muriuki of Kenya 31:52
Masters Male: Dennis Simonaitis of Rochester, NY. 32:32
Master Female: Sheri Piers of Falmouth 34:22
Maine Male: Ethan Shaw of Falmouth 30:37
Maine Female: Sheri Piers of Falmouth 34:22
Male Wheelchair: Craig Blanchette of Battle Ground, Wash. 23:38
Female Wheelchair:  Cheri Blauwet of Boston 34:43
Senior Division (50+): Dennis Simonaitis of Rochester, N.Y.
*Course Record
32:32
  Erin Chalat of Cape Elizabeth, Maine 43:26

2011
Elite Male: Micah Kogo of Kenya 27:48
Elite Female: Aheza Kiros of Ethiopia 32:09
Masters Male:  James Koskei of Kenya 30:27
Master Female: Nuta Olaru of Romania 34:07
Maine Male:  Louie Luchini of Ellsworth 30:36
Maine Female: Sheri Piers of Falmouth 35:11
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of Glen Ridge. N.J. 23:39
Female Wheelchair:  Christina Kouros of Cape Elizabeth, Maine 53:33
Senior Division (50+): Brian Pilcher of Ross, Calif. 34:00
  Jeanne Hackett of Scarborough, Maine, 41:11

2010
Elite Male: Gebre Gebremariam of Ethiopia 27:40
Elite Female: Lineth Chepkurui of Kenya 30:59
Masters Male:  James Koskei of Kenya 29:55
Master Female: Christina Reaser of Dayton, Maine 39:18
Maine Male:  Patrick Tarpy of Yarmouth 29:28
Maine Female: Kristin Barry of Scarborough 34:35
Male Wheelchair:  Craig Blanchette of Battle Ground, Wash. 24:12
Female Wheelchair:  Catherine Jalbert of Brewer, Maine 1:30:00
Senior Division (50+): Norm Larson of Burlington, Vermont 33:30
  Jeanne Hackett of Scarborough, Maine 39:48

2009
Elite Male: Ed Muge of Kenya 28:05
Elite Female: Irene Limika of Kenya 32:06
Masters Male:  James Koskei of Kenya 30:01
Master Female: Susannah Beck of Brunswick, Maine 35:31
Maine Male:  Ben True of North Yarmouth
*Course Record
29:10
Maine Female: Sheri Piers of Falmouth 34:17
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of Glen Ridge, N.J., 23:34
Female Wheelchair:  Jacqui Kapinowski of Point Pleasant, N.J. 42:33
Senior Division (50+): Brian Pilcher of Ross, Calif. 33:51
  Jeanne Hackett of Scarborough, Maine 39:39

2008
Elite Male: Ed Muge of Kenya 27:52
Elite Female: Edith Masai of Kenya 31:57
Masters Male:  Dan Franek of South Portland, Maine 32:55
Master Female: Edith Masai of Kenya
*Course Record
31:57
Maine Male:  Ben True of North Yarmouth 31:02
Maine Female: Kristin Barry of Scarborough 34:37
Male Wheelchair:  Patrick Doak of Concord, Mass. 23:35
Female Wheelchair:  Jacqui Kapinowski of Point Pleasant, N.J. 40:29
Senior Division (50+): Norm Larson, 52, of Burlington, Vermont 33:51
  Ellie Tucker, 53, of North Yarmouth, Maine 41:27

2007
Elite Male: Duncan Kibet of Kenya 27:52
Elite Female: Luminita Talpos of Romania 32:20
Masters Male:  Jason Cakouros of Milton, Mass. 32:43
Master Female: Mimi Fallon of Walpole, Mass. 37:51
Maine Male:  Ayalew Taye of Cape Elizabeth 30:47
Maine Female: Emily Levan of Wiscasset 35:01
Male Wheelchair:  Patrick Doak of Concord, Mass. 23:27
Female Wheelchair:  No entrants  
     

2006
Elite Male: Tom Nyariki of Kenya 27:48
Elite Female: Alventina Ivanova of Russia 31:26
Masters Male:  Wayne Levy of Newton, Mass. 32:52
Master Female: Mimi Fallon of Walpole, Mass. 37:32
Maine Male:  Donny Drake of Portland 31:16
Maine Female: Emily Levan of Wiscasset 35:40
Male Wheelchair:  Patrick Doak of Concord, Mass. 23:59
Female Wheelchair:  No entrants  
     

2005
Elite Male: Gilbert Okari of Kenya 27:38
Elite Female: Lornah Kipligat of The Netherlands 31:34
Masters Male:  Mbarek Hussein of Albuquerque, N.M. 29:40
Master Female: Ramilia Burangulova of Gainesville, Florida 34:38
Maine Male:  Eric Giddings of South Portland 30:34
Maine Female: Emily Levan of Wiscasset 35:52
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of Glen Ridge, N.J. 25:35
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Wenham, Mass. 30:23
     

2004
Elite Male: Gilbert Okari of Kenya 27:35
Elite Female: Susan Chepkemei of Kenya 31:35
Masters Male:  Michael Payson of Falmouth, Maine 31:54
Master Female: Valentina Yegorova of Russia 34:36
Maine Male:  Ethan Hemphill of Freeport 31:35
Maine Female: Susannah Beck of Yarmouth 35:22
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of New Jersey 25:11
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Wenham, Mass. 33:32

 


2003
Elite Male: Gilbert Okari of Kenya
*Course Record
27:28
Elite Female: Catherine Ndereba of Kenya 31:53
Masters Male:  Andrew Masai of Kenya 29:24
Master Female: Carmen Ayala-Troncoso of Austin, Texas 35:11
Maine Male:  Eric Giddings of South Portland, 31:18
Maine Female: Maggie Hanson of Bowdoinham, 35:47
Male Wheelchair:  Kamel Ayari of New Rochelle, N.Y. 25:00
Female Wheelchair:  April Coughlin of Syracuse, N.Y. 33:32
     

2002
Elite Male: James Koskei of Kenya 28:11
Elite Female: Adriana Fernandez of Mexico 31:56
Masters Male:  Eddy Hellybuck of New Mexico 29:49
Master Female: Elana Fidatof of Romania 34:14
Maine Male:  Andy Spaulding of Freeport 31:26
Maine Female: Christine Snow-Reaser of Dayton 36:30
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of New Jersey 24:12
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Massachusetts 33:11
     

2001
Elite Male: Evans Rutto of Kenya 28:30
Elite Female: Catherine Ndereba of Kenya 31:33
Masters Male:  Andrew Masai of Kenya 29:37
Master Female: Judy St. Hilaire of Massachusetts 33:53
Maine Male:  Andy Spaulding of Freeport 31:29
Maine Female: Christine Snow-Reaser of Dayton 36:13
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of New Jersey 24:59
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Massachusetts 30:51
     

2000
Elite Male: Joseph Kimani of Kenya 28:07
Elite Female: Catherine Ndereba of Kenya 32:19
Masters Male:  Andrew Masai of Kenya
*Course Record
29:12
Master Female: Judy St. Hilaire of Massachusetts 33:37
Maine Male:  Todd Coffin of Freeport 31:36
Maine Female: Julia Kirtland of South Harpswell 35:35
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of New Jersey 24:34
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Massachusetts 30:25
     

1999
Elite Male: Khalid Khannouchi of Morocco 27:48
Elite Female: Catherine Ndereba of Kenya 32:05
Masters Male:  John Tuttle of Georgia 30:08
Master Female: Marina Belyaeva of Russia 33:37
Maine Male:  Bob Winn of Ogunquit 31:11
Maine Female: Julia Kirtland of South Harpswell 35:07
Male Wheelchair:  Jason Fowler of Massachusetts 29:10
Female Wheelchair:  Laurie Stephens of Massachusetts
*Course Record
28:01
     

1998
Elite Male: Johannes Mabilte of South Africa 28:18
Elite Female: Catherine Ndereba of Kenya 32:15
Masters Male:  Steve Plasencia of Oregon 29:37
Master Female: Kim Jones of Washington 34:35
Maine Male:  Bob Winn of Ogunquit 30:52
Maine Female: Julia Kirtland of South Harpswell 34:56
Male Wheelchair:  Tony Nogueira of South Harpswell 24:32
Female Wheelchair:  Leann Shannon of Florida 28:38

 


View Past Champions

View Top 10 Overall Finishers, Men and Women, Year-by-Year